Autor Wątek: Aparaty ortodontyczne  (Przeczytany 37979 razy)

admin

• Administrator
  • Nowy użytkownik
    • Email
Aparaty ortodontyczne
« dnia: Czerwiec 09, 2009, 21:52:33 »
W chwili obecnej na rynku dostępne są rozmaite aparaty ortodontyczne. Dzielić je można ze względu na rodzaj zastosowanego zamka, jednak najpopularniejszy podział to zróżnicowanie na ruchome aparaty ortodontyczne oraz stałe aparaty ortodontyczne.

Pełna treść publikacji: Aparaty ortodontyczne

klimek

• Nowy użytkownik
  • *
    • Email
Odp: Aparaty ortodontyczne
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2009, 00:41:04 »
Mój kumpel założył sobie ostatnio aparat ortodontyczny tylko na górne zęby, ale ze względu na swój wiek (26 lat) powiedziano mu, iż będzie musiał go nosić przez ponad 2 lata. Czy to jest prawda, że aparat ortodontyczny w tym wieku się nosi tak długo czy kumpel mnie próbuje wkręcać?

niezdecydowany

• Nowy użytkownik
  • *
    • Email
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2009, 11:31:16 »
Cześć wszystkim :) Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad aparatem stałym. Mam krzywa górną 1, nie jest to jakaś straszna wada ale estetycznie to też nie wygląda :P zanim zacząłem czytać to forum byłem zdecydowany ze to zrobię ale po przeczytaniu waszych postów naszły mnie wątpliwości :( a dokładniej wyrywanie zębów. Niektórzy z was pisali że mieli wyrywane wszystkie 4 lub 8. Jeśli chodzi o 8 to nie ma problemu ale 4 raczej nie dał bym sobie wyrwać:/ Parę razy przy leczeniu zębów dentyści mówili mi ze mam ładne zęby, tylko ta nieszczęsna 1. Zawsze chciałem coś z tym zrobić ale jeśli miałbym wyrwać wszystkie 4 to chyba sobie daruje, nie wygląda to fajnie i nie czuł bym się dobrze chodząc z takimi szparami przez 1,5 do 2 lat. Nie mogę się zdecydować. Teraz między zębami nie mam szpar i boje się ze chcąc założyć aparat musiał bym wyrwać te 4 :( :( :( Nie byłem jeszcze u ortodonty bo boje się o swoje zęby. Prosił bym o jakieś porady i jak to jest z tymi 4? W jakich przypadkach muszą być usuwane?

Justyna

• Nowy użytkownik
  • *
    • Email
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 11, 2009, 11:34:32 »
Do niezdecydowanego:
Ja bym się nie martwiła na zapas :) Umów się z ortodontą na konsultacje i on/ona wszystko Ci wytłumaczą. Warto czasem zapytać o zdanie kilku lekarzy. Acha, umawiając się na wizytę, zapytaj czy masz zrobić wcześniej zdjęcie panoramiczne. To bardzo ułatwia lekarzowi diagnozę. Jest jeszcze jedna rzecz, wg Ciebie, masz jednego zęba do wyprostowania, ale może się tak zdarzyć, że będziesz musiał nosić apart na górę i dół. Moja znajoma prostowała tylko górę, bo dół miała ok. Niestety podczas korekcji górnego łuku, dolny jej się pokrzywił...
Apropos szpar, ja też chodziła bez czwórki górnej. Po pierwsze bardzo tego nie widać, po drugie "jeden nie zauważy, a wtajemniczony wie, że tak ma być", po trzecie ten czas bardzo szybko mija a efekt końcowy jest… sam sobie wyobraź swój "prosty" uśmiech :]
Pozdrawiam:)

ewa

• Nowy użytkownik
  • *
    • Email
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 11, 2009, 11:40:53 »
Do niezdecydowanego:
Ja miesiąc temu wyrwałam wszystkie czwórki do apartu. Jesli chodzi o: –ból: myśle ze każdy reaguje inaczej (w moim przypadku wszystko było dobrze- bez komplikacji)
-wygląd: fakt faktem mam ogromne szpary jak narazie po wyrwaniu zębów, ale mówił mi ortodonta ze to sie zejdzie
-codzienne funkcjonowanie po wyrwaniu zębów: przez ok. 3 dni nie bedziesz mógł jeść nic normalnego- same papki, kisielki, picie przez rurkę no i oczywiście nie przesadzać zbyt szerokim uśmiechem ;D
Moja wada to wysunięte zęby na górze i stłoczenia na dole. Też bardzo długo się zastanawiałam czy warto poświęcić wyrwanie cztrech zdrowych zębów, ale jedank się zdecydowałam. Nie wiem czy była to dobra, słuszna decyzja (mam nadzieje ze tak), bo jak narazie jestem dopiero od 2-tyg. zadruciona i czekam na efekty. Dopiero po 2 latach będę mogła stwierdzić czy sie opłacało. Wybór zależy od ciebie :) Jak chcesz dowiedziec się czegoś więcej to służe pomocą ;)))

Pytanie do "zadrucionych" xP
Otóż zauważyłam już pewne zmiany (pojawiły mi sie szpary miedzy zębami) i zęby zaczeły mi się powoli chwiać. Domyślam się, że jest to konieczne, aby one ustawiły się odpowiednio w buzi, jednak czy po zdjęciu aparatu będa one stabilne i mocno osadzone w dziąśle? Czy nie będę potem miła rozklekotanych zębów, albo (broń Boże) paradontozy? Proszę o odpowiedź :)

niezdecydowany

• Nowy użytkownik
  • *
    • Email
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2009, 23:27:47 »
dzięki Justyno i Ewo za wasze rady :) może faktycznie nie ma się co martwić na zapas. Trochę poszperałem w necie i trafiłem na taki aparat: systemdamon.pl

Podobno w porównaniu do zwykłego aparatu nie trzeba wyrywać zębów przy zakładaniu,  cena takiego aparatu to ok 2500-3500 zł :o trochę dużo ale mając do wyboru wyrywanie zębów albo kupno droższego aparatu wybrał bym aparat. Jest jeszcze jadna sprawa o której napisała Justyna żeby założyć aparat tez na dolny łuk aby mieć pewność ze wszystko się dobrze wyprostuje. Tak sobie myślałem czy można założyć na górę ten lepszy aparat a na dół zwykły i czy wtedy nie trzeba by wyrywać 4 z dołu? Jak myślicie czy takie kombinowanie ma sens skoro i tak trzeba by wyrwać jakieś zęby ??? wolę sobie pogdybać i rozważyć różne opcje żeby potem nie być zdziwionym u ortodonty :) w moim przypadku wyrywanie zębów to nie takie hop siup bo trochę mi ich szkoda ;D pozdrawiam ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2009, 18:41:00 wysłana przez admin »

Dziubeku

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 20, 2009, 17:28:49 »
Cześć, mam na imię Ula mam 21 lat. Aparat (zwykły metalowy) noszę od 17 kwietnia czyli 2 miesiące.
Moja wada to lekko krzywa 1 i okazało się że również zgryz krzyżowy którego normalnie dla zwykłego człowieka nie widać.

Ból o którym wszyscy tak mówią że jest nie do wytrzymania to wcale nie jest taki straszny ból.
Najabrzdziej wariowałam gdy ortodontka założyła mi gumki separacyjne( wtedy myślałam że nie wytrzymam) Dla nie wttajemniczonych - gumi separcyjne śa to takie małe gumeczki które się wkłada między zęby na ok tydzień przed założeniem apratu po to by zrobić szparki na pierścienie któresię montuje np na 6 tak jak u mnie.

Ja dodatkowo miałam założony łuk zaraz za zębami który miał mi przepchać w bok 3 zęby i to było koszmarne ponieważ łuk ten cioł mi jęcyk nie mogłam mówić jeść. Robiły mi się na języku odciski z korzeniem potem odpadały i lała się krew. Łuk ten miała nosić 3 lub 4 miesiące a nie minęło 2 kiedy zęby pięknie mi się rozeszły i można było go zdjąć( aż ortodontka była zdziwiona :) )

Do Ewa: mi się bardzo ruszały i czasem ruszają 1 ale to bardzo dobrze bp szybko pójdzie kuracja. Potem jak już ortodonta uzna że są już proste to jeszcze do pół roku będziesz nosić aparat aby się to wysztstko zesztywniło i utrwaliło. Na 100% nic potem nie będzie się ruszało. Po zdjeciu stałego aparatu będziesz jeszcze nosić ok 2 lata ruchomy dla utrwalenia aby zęby się nie rozeszły.

Ja osobiście jestem bardzo zadowolona że wreszcie założyłam ten aparat. Zrobiła bym to dużo wcześniej ale nie maiała takiego funduszu.
Za swój aparat zapłaciłam 1100zł 17.kiwietnia 2009r żeby nie było że bardzo dawno i że to jakiś żart :)
Za wizytę płacę 40zł chyba że trzeba wymienić łuk to wtedy 80zł i uważam że jest to barfzo niska cena.

Do niezdecydowany: Na konsultację terzba mieć ze sobą zdjęcie PANTOMOGRAFICZNE czyli PANTOMOGRAF i nosić je ze sobą do każdego ortodonty na konsultację bo na 1 konsultacji nie można poprzestawać.
Ja byłam u  7 i dopiero 8 powiedział że narazie nie będziemy wyrywać zebów i nie wyrywaliśmy bo same się rozeszły :)

życzę powodzenia i jak by co to proszę pytać to mój mail        kulcia17@op.pl   

Pozdrawiam Ula ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2009, 18:39:11 wysłana przez admin »

krysia1

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 23, 2009, 18:33:23 »
Cześć, kto mi pomoże? Zna ktoś może jakaś stronę z dokładnym opisem i obrazkami na czym polegają wyciągi? Wiem o co w nich chodzi, ale chcę wiedzieć jak je się zakłada, co mi pomagają. Noszę aparat już prawie rok i nadal nie wiem w która stronę nachodzą mi się zęby przez te gumki.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2009, 18:43:07 wysłana przez admin »

aneta

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 06, 2009, 15:41:24 »
Cześć wszystkim. Jestem tu pierwszy raz. Pisze do Agnieszki. Ja mama 31 lat i w końcu zdecydowałam się na aparat. Głowa do góry będzie dobrze.(rodzina się śmieję że będę teraz Ulą brzydulą, ale ja się tym nie przejmuję obracam to w żart) Ja mam problem z wysuniętą jedynką bardzo do przodu. Najpierw zakładam dół a później górę. Mam prośbę do was niech ktoś napisze w moim wieku czy nosi też aparat. Czy komuś z was złamał się ząb od naciągania. Dzięki. Aparat zakładam 09.07 teraz noszę gumki.I jeszcze jedno mam nosić łuk na podniebieniu(nie pamiętam nazwy) żeby mi 6 nie spadła czy to boli.

papaja

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 08, 2009, 18:50:51 »
Cześć wszystkim. Jestem tu pierwszy raz. Pisze do Agnieszki. Ja mama 31 lat i w końcu zdecydowałam się na aparat. Głowa do góry będzie dobrze.(rodzina się śmieję że będę teraz Ulą brzydulą, ale ja się tym nie przejmuję obracam to w żart) Ja mam problem z wysuniętą jedynką bardzo do przodu. Najpierw zakładam dół a później górę. Mam prośbę do was niech ktoś napisze w moim wieku czy nosi też aparat. Czy komuś z was złamał się ząb od naciągania. Dzięki. Aparat zakładam 09.07 teraz noszę gumki.I jeszcze jedno mam nosić łuk na podniebieniu(nie pamiętam nazwy) żeby mi 6 nie spadła czy to boli.

Hej! Ja mam 30 lat. Dziś byłam na założeniu gumek separacyjnych. Z jedną gumką był problem, bo orto nie mogła jej wcisnąć, w końcu weszła trochę i sporo wystawała, po kilku godzinach zjadłam ją wraz z obiadem :D Pojutrze idę na założenie aparatu, góra i dół od razu. Mam nadzieję, że wytrzymam wciskanie pierścieni tam gdzie wypadła separacja ???

mip21

• Nowy użytkownik
  • *
Aparaty ortodontyczne
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 10, 2009, 15:04:58 »
Cześć Wam!
Ja 2 tygodnie temu miałam usuwane wszystkie osemki, na szczescie w znieczuleniu ogolnym. W przyszłym tygodniu zakładam aparat. Trochę się tym martwię, ale czego się nie robi dla urody?

Dziara86

• Nowy użytkownik
  • *
    • Email
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 19, 2010, 15:39:11 »
Witam serdecznie podejmuję leczenie orto we Wrocku w dobrej klinice, a jestem ze Strzelec Opolskich, czy ktoś z opolszczyzny chciałby zabierać się ze mną? Pozdrawiam mój nr gg 6052194

klaudita

• Nowy użytkownik
  • *
    • Email
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 30, 2010, 01:33:41 »
hejka czy ktos moze mi pomoc? 1) znacie dobrego,sprawdzonego ort we Wroclawiu,2)czy ktos mial moze aparat na sroby MicroAnchor czy Titan, i co to sa te aparaty Crozart czy Bionator?? nawal informacji bombarduje i nie wiadomo juz co lepsze i jak i kiedy, wielkie dzieki za odp

myk711

• Nowy użytkownik
  • *
aparat na zęby
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 30, 2012, 23:10:00 »
nie ma się czego bać , czy obawiać . Nosiłam aparat przez 3 lata , na początku było ciężko. Ale da się wytrzymać i przyzwyczaić . Najważniejsze żeby trafić do odpowiedniego ortodonty , żeby nie zrobił więcej krzywdy niż dobrego. Po tym jak się naczytałam na forach o różnych przypadkach , nie wiedziałam do kogo się udać , ale  pytając po znajomych trafiłam do RS Dental do dr Golińska- Paczuska, aparacik założyła mi świetnie i później również dbała o wszystko . Bez problemu można ją o wszystko zapytać. A ... zapomniałam powiedziec , że to w Warszawie .

daria_115

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 26, 2012, 17:43:34 »
Hej !
Nosze aparat od 6 miesięcy , ale tylko górny łuk bo dolne zęby mam proste . Niestety moja ortodontka ostatnio powiedziała mi , że muszę nosić również aparat na dolne zęby bo inaczej nie ,,dopasują się " i zęby na górze znów będą krzywe . Co mam zrobić ? Nie wiem czy ona nie chce mnie naciągnąć bo jakby nie patrzyć 1800 złotych to nie mało . Myślę , że to co mówi nie ma sensu , ale nie mam pewności .Proszę odpiszcie co o tym sądzicie to dla mnie bardzo ważne .